Aktualności arrow Aktualności
piątek, 18 kwiecień 2014
 
 
Aktualności
Uważaj na "Wnuczka"! Drukuj E-mail
- Babciu, pilnie potrzebuję pieniędzy… - taki telefon może odebrać każdy z nas, nie zdając sobie sprawy, że może mieć do czynienia z przestępcą. Oszuści działający metodą „na wnuczka” wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny, prowadzą rozmowę w taki sposób, że potencjalna ofiara sama „zgaduje”, że rozmawia z kimś z rodziny - wnuczkiem, bratankiem, siostrzenicą. Przestępcy, wciągając ofiarę w swoją grę pozorów, sprawiają, że nawet nie wie kiedy traci oszczędności życia. Pamiętajmy, że wystarczy jeden telefon do rodziny, aby potwierdzić, z kim mamy do czynienia.
Sprawcy posługujący się metodą „na wnuczka” często działają w zorganizowanych grupach - w celu osiągnięcia korzyści majątkowych wprowadzają osoby pokrzywdzone w błąd co do swojej tożsamości, podając się za bliskiego członka rodziny: wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca, synową lub podając się za członka rodziny znajomych, sąsiadów, przyjaciół.
Najpierw typują swoje potencjalne ofiary – najczęściej wybierają osoby starsze, mieszkające samotnie w dużych miastach. Wykorzystują głównie dane zawarte w książkach telefonicznych, wyszukując imiona, które rzadko występują współcześnie.
Następnie dzwonią do tych osób i w czasie rozmowy, wzbudzając przekonanie, że są ich krewnymi czy znajomymi, proszą o pilne pożyczenie pieniędzy na różnego rodzaju cel. Oszust, podszywający się pod krewnego, opisuje jakieś zdarzenie i prosi o pomoc finansową związaną z pokryciem jakichś kosztów. Częstym motywem jest okazjonalny zakup samochodu lub mieszkania, zakup leków, pokrycie kosztów związanych ze skutkami kolizji czy wypadku drogowego lub leczenia szpitalnego.
Oszuści prowadzą rozmowę w specyficzny sposób, tak aby potencjalna ofiara sama domyśliła się i „zgadła” z kim rozmawia, często też aby sama zaoferowała udzielenie wsparcia finansowego. Kiedy już zdecyduje się na pomoc, sprawca sam deklaruje odbiór pieniędzy w miejscu zamieszkania ofiary, po czym dzwoni po raz kolejny, podaje błahy powód, dla którego nie może osobiście odebrać pieniędzy i mówi, że wyśle zaufaną osobę, której należy je przekazać.
Dlatego zazwyczaj sprawców jest co najmniej dwóch – jeden typuje ofiarę i wprowadza ją w błąd, a kolejna osoba odbiera pieniądze. Coraz częściej jednak pojawia się sytuacja, gdzie sprawca zamiast bezpośredniego odbioru pieniędzy prosi o przelew środków finansowych na konto bankowe, podając jego numer.
Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają trafić pieniądze. W ten sposób można się upewnić, że to rzeczywiście krewny czy znajomy osoby odbierającej telefon zwracał się z prośbą o pomoc finansową. Oszuści wielokrotnie dzwonią do potencjalnej ofiary, w ten sposób próbują uniemożliwić osobie, którą chcą oszukać, zweryfikowanie tego czy faktycznie dzwoni krewny.
Pamiętajmy, że nie należy przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące – należy sprawdzić, czy jest to prawdziwy krewny, dzwoniąc do niego. Bezwzględnie należy potwierdzić, czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy.
Pamiętajmy również, że zawsze o swoich podejrzeniach powinniśmy powiadomić Policję.
Źródło : http://www.zyjbezpiecznie.policja.pl/portal/zb/836/61883/Uwazaj_na_quotwnuczkaquot.html

Na terenie powiatu brzezińskiego w ostatnim okresie czasu również odnotowano podobne zdarzenia. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach apelują o rozwagę.

 
SPRAWCA NAPADU ZATRZYMANY Drukuj E-mail
Brzezińscy Policjanci zostali w dniu 01 marca 2011 r. o godzinie 22:36 zaalarmowani przez 50 - letniego mieszkańca Brzezin o dokonanym na nim napadzie rabunkowym.
Poszkodowany szedł ulicą Sienkiewicza w Brzezinach, gdy z jednej z bram wyszedł mężczyzna, który bez ostrzeżenia uderzył go kilkakrotnie w twarz pięścią. Gdy poszkodowany oszołomiony upadł na chodnik, napastnik zaczął go kopać po całym ciele. Następnie sprawca wykorzystując brak obrony zdjął poszkodowanemu kurtkę wraz ze znajdującym się w niej telefonem komórkowym i zbiegł zabierając ją ze sobą. Poszkodowany nie tracąc przytomności, skontaktował się z oficerem dyżurnym policji, przy użyciu użyczonego telefonu, prosząc o pomoc.
Na miejsce udał się niezwłocznie patrol policji. Po wysłuchaniu relacji poszkodowanego, jeden z policjantów przypomniał sobie, że dzień wcześniej był na interwencji domowej, gdzie spotkał mężczyznę rysopisem przypominającego sprawce napadu. W domniemanym miejscu zastano podejrzewanego sprawcę napadu, którym okazał się 25 letni mieszkaniec Koluszek mając prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Znaleziono przy nim, skradzioną kurtkę z telefonem. Mężczyznę niezwłocznie zatrzymano i osadzono w Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych gdzie oczekuje na decyzje Prokuratora Rejonowego w Brzezinach. Jest podejrzewany o dokonanie przestępstwa rozboju za który grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

 
Uwaga na pieszych! Drukuj E-mail
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach zwrócili uwagę na wzrost ilości zdarzeń, w wyniku których poszkodowanymi w wypadkach drogowych są tzw. „ Niechronieni użytkownicy dróg”. Sformułowaniem tym policjanci określają pieszych, rowerzystów oraz motorowerzystów poruszających się po drogach.  Pomimo zmniejszenia się ogólnej ilości zdarzeń na drogach, nastąpił wzrost zdarzeń z udziałem  „ Niechronionych”.
W 2009 r.  odnotowano 10 zdarzeń , w których zginęły 3 osoby a 14 zostało rannych. W 2010 r .miało miejsce 15 takich zdarzeń i aż 5 osób w ich wyniku zmarło a 14 zostało rannych.
Mając na względzie poprawę bezpieczeństwa tych osób, Policja apeluje o przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz zasad w tym m.in. zasady ograniczonego zaufania wobec poruszających się po drogach. Szczególnie ważne jest przestrzeganie zasady ustąpienia przez kierującego pojazdem pierwszeństwa, osobie pieszej znajdującej się na przejściu dla pieszych. Równie ważne jest przestrzeganie m.in. właściwego zatrzymywania się i postoju. Przypomnijmy, że jest to odległość minimum 10 metrów od skrzyżowania oraz od przejścia dla pieszych. Przestrzeganie tej odległości ułatwia innym kierującym wcześniejsze dostrzeżenie osób pieszych wchodzących na przejścia lub innych pojazdów i właściwą reakcję. Część zaistniałych tragicznych zdarzeń na drogach naszego powiatu została spowodowana przez nieprawidłowe zachowania pieszych.
Przypomnijmy, że nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio pod jadący pojazd, nawet jeśli jest to przejście dla pieszych. Stosujmy się także do sygnalizacji świetlnej. Są to urządzenia ustawione dla bezpieczeństwa  użytkowników dróg. Pośpiech i przejście, przejechanie,  „ na czerwonym świetle”,  może mieć tragiczne skutki.
 
TYDZIEŃ POMOCY OFIAROM PRZESTĘPSTW Drukuj E-mail

W dniach 21-26 lutego 2011r. Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Ośrodkami Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, sądami, prokuraturami, Policją i organizacjami pozarządowymi organizuje przedsięwzięcie pod nazwą "Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw".

Podstawowym celem tego projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.

Dla województwa łódzkiego, dyżury będą pełnione w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenia Bezrobotnych i Osób Działających na Rzecz Bezrobotnych "Wszyscy razem - In Corpore" w Łodzi przy ul. Franciszkańskiej 15, telefon 42 656 20 40.

Dodatkowe dyżury będą odbywały się w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 4 w Łodzi w dniach 21-25 lutego w godzinach 12.00-16.00.

W trakcie dyżurów, informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy.

Na terenie powiatu brzezińskiego pomoc prawną w tym zakresie udzielać będzie Prokuratura Rejonowa w Brzezinach oraz Komenda Powiatowa Policji w Brzezinach.

 
<< « start < wstecz 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 181 - 184 z 299
Szukaj
Gościmy
Bezpieczna Woda
Bezpieczna woda
Kieruj się rozsądkiem
kieruj
KOCHAM NIE BIJĘ
KAŻDE DZIECKO MA PRAWO BYC SZCZĘŚLIWE
LINKI
Fundacja Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach

 Obraz

 ITAKA

 Obraz

 Bezpieczna Szkoła

Obraz

 

Obraz

 

Dopalacze

 

Obraz

 

Obraz
Obraz